1. Anasayfa
  2. Sağlık
Trendlerdeki Yazı

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?
Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?
0

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur? Erkeklerde görülen sperm krampı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Sperm krampı genellikle cinsel ilişki ile bağdaştırılır.

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?

Sperm krampı erkekler boşaldığı zaman ortaya çıkabilen bir ağrıdır, ancak penetrasyon olmasına ya da haz ilerlemesine karşın yine de boşalmadan önce sperm krampı olabilir. Sperm krampı kişinin cinsel aktivitelerini olumsuz yönde etkileyen bir sorundur.

Sperm Krampı Neden Olur?

Sperm krampının nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Üretrada enfeksiyon ya da iltihap oluşması
  • Cinsel ilişki esnasında kasılma yaşanması
  • Prostat oluşması
  • Cinsel yolla bulaşan hastalıklara sahip olmak
  • Bölgede yer alan sinirlerin zarar görmesi
  • Testislerde ani kasılmaların meydana gelmesi
  • Sperm kanallarında sperm birikmesi
Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?
Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?

Sperm Krampı Ne Kadar Sürer?

Sperm krampının süresi kişiden kişiye değişebilmektedir. Sperm krampının nasıl ve ne şekilde ortaya çıktığına bağlı olarak süresi etkilenebilmektedir. Bazı durumlarda sadece birkaç dakika sürerken bazı durumlarda daha ağır bir sonuç ile karşılaşılabilir. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişiklik gösteren bu krampın etkisi kişiden kişiye farklı olur. Dolayısıyla herkes için genel ve spesifik bir bilgiden bahsetmek son derece yanlış olacaktır. Spermde meydana gelen ya da bölgede meydana gelen rahatsızlıklardan dolayı krampın süresi değişiklik gösterebilir.

Sperm Krampı Nasıl Geçer?

Sperm krampının geçmesi için doğru yöntemlerin kullanılması gerekir. Sperm krampı genellikle kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Kısa süreli olduğu için bir histen ibaret olarak da düşünülebilir. Ancak ağrının kampın süresi artış gösteriyor ve birkaç saati geçmesine rağmen hâlâ devam ediyorsa profesyonel destek alınması gerekir. Profesyonel destek alınmadığı sürece ağrı devam edebilir ve sebebi bulunamayabilir. Ancak genel geçer olduğu durumda kişilerin üzerine düşünmesine de gerek yoktur. Fakat sık sık karşılaşılan kısa süreli sperm krampları içinde mutlaka profesyonel görüş alınmalı ve tedavi olunmalıdır.

Sperm Krampı Nerede Olur?

Sperm krampının olduğu yer genital bölgedir. Testisler ve peniste özellikle karşılaşılan sperm krampı genellikle vücudun farklı bir noktasında görülmez. Küçük bir alanı etkileyen sperm krampı çoğunlukla testisler üzerinde etkisini gösterir. Mental bölgede de hissedilen sperm, krampı çok sancılı olduğu takdirde vücudun farklı noktalarında da etkisini gösterebilmektedir. Ancak genellikle tek bir bölgede lokal olarak ortaya çıkar. Sperm krampı genital bölgeyi etkileyen bir kasılmadır.

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?
Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?
thumbnail
Önerilen Yazı
Paraflex Ne İşe Yarar? Paraflex Ne İlacıdır?

Sperm Krampı Acıtır Mı?

Sperm krampının acısı bazı zamanlarda yoğun olabilmektedir. Kramp aniden belirtisini gösterdiği için kişiler yüksek oranda acı hissedebilir. Özellikle acı eşiği düşük kişilerde genellikle yüksek oranda ve şiddetli bir ağrı hissi oluşabilir. Bu durumda sperm krampının geçmesi için bölgenin rahatlatılması gerekir. Aniden ve yüksek şiddet ile görülebilen krampon ortaya çıkmasına sebep olan etkenler bilindiği takdirde kişilerin genellikle endişe hissetmesine gerek yoktur. Ancak hem kramp süresi uzun sürüyor hem de ağrısı giderek artıyor ise mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Sperm Krampının Zararı Var Mı?

Sperm krampının zararları genellikle o an ortaya çıkan acı ve sancı ile sınırlıdır. Eğer sürekli tekrarlayan aynı probleme sahip değilse, kişi genellikle herhangi bir zarar ile karşılaşmaz. Ancak bu problem ile sık karşılaşılıyor ve şiddeti yoğun oluyor ise mutlaka uzman görüşü alınmalıdır. Kısa vadede zararı olmayan ancak uzun vadeye yayıldığı takdirde zararları ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu nedenden dolayı tekrarlayan ve şiddet oranı yüksek olan hastalıklar ile karşılaşılıyor ise uzman görüşü alınmalı ve tıbbi destek ile sürece devam edilmelidir.

Sperm Krampı Her Yaşta Olur Mu?

Sperm krampının karşılaşıldığı yaş değişiklik gösterir. Genellikle ergenlik döneminde karşılaşılan bu rahatsızlık ile yetişkin dönemde de karşılaşılabilmektedir. Ergenlik döneminden önce cinsel güdülerin de ortaya çıkmaması sebebiyle genellikle sperm krampı görülmez. Her yaşta karşılaşılabilen bu sorun ile kişiler genellikle kısa süreli karşılaşırlar. Ergenlik döneminden itibaren birçok erkekte yetişkinlik ve ileri yaş evrelerinde de ortaya çıkabilir.

Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?
Sperm Krampı Nedir? Neden Olur?

Sperm Krampı Sadece Cinsel İlişki Esnasında Mı Olur?

Sperm krampı ve cinsel ilişki arasında bir bağ bulunur. Çoğunlukla bu rahatsızlık ile cinsel ilişki esnasında karşılaşılır. Cinsel uyarılmanın ardından testislerin ve penisin aniden kasılmasıyla sperm krampı oluşur. Fakat cinsel ilişki öncesinde ya da farklı sebeplerden dolayı da aynı durumuyla karşılaşılabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir