1. Anasayfa
  2. Teknoloji
Trendlerdeki Yazı

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır? Adım Adım Detayları (Android, İOS)

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır? Adım Adım Detayları (Android, İOS)
Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
0

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır? Cep telefonu kullanımı, beraberinde internet kullanımının da yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Mobil internet sayesinde cep telefonu üzerinden pek çok işlemin gerçekleştirilmesi mümkündür. Bunun için operatör hizmetleri, belli kampanyalar ile mobil internet hakkı sağlamaktadır. Ancak kişinin internet kullanma hakkı bittiğinde farklı bir mobil internete bağlanma durumu söz konusu olabilmektedir.

Telefondan İnternet Paylaşımı

Bu tip durumlarda telefon internet paylaşımı nasıl yapılır sorusu, pek çok kaynak üzerinden adımları ile birlikte detaylı bir şekilde araştırılmaktadır. Bunun için kullanılmakta olan cep telefonun işletim sistemi de uygulanacak olan adımların değişmesine neden olabilmektedir. Android ve İOS için bu adımların ayrı bir şekilde incelenmesi çok daha faydalı olacaktır.

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Android Telefonda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Mobil internet kullanımının her geçen gün daha da yaygın hale gelmesi, bu alanda uygulanan diğer işlemlerin de merak edilmesine neden olmaktadır. Örneğin mobil internet hakkı biten bir kişi, arkadaşından veya yakınından internet paylaşmasını talep edebilir. Daha önce de bahsedildiği gibi bu durum Android ve İOS için ayrı ayrı ele alınmalıdır. Android telefonda internet paylaşımı için uygulanması gereken belli başlı adımlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

  • Öncelikle menü kısmından uygulama listesini açmanız ve buradan ayarlar seçeneğine dokunmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra ilk sıralarda yer alan kablosuz ağ ayarlarını seçmelisiniz.
  • Hotspot erişim noktası kısmını gördüğünüzde bu ayarı aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
  • Arkadaşınızın internete bağlanması için ağı yönet kısmından ağ adı ve şifreye de kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Bahsi geçen bu adımlar Android telefonda internet paylaşma nasıl olur sorusuna yanıt olarak gösterilmektedir. Ülkemizde bu işletim sistemine sahip telefonların yoğun olarak kullanılması, Android internet paylaşımının sıkça araştırılmasına neden olmaktadır. Ancak İOS işletim sistemine sahip cihazlarda da internet paylaşımı yapılması söz konusu olabilmektedir.

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
thumbnail
Önerilen Yazı
Migros Telefon Fiyatları – (iPhone, Samsung, Xiaomi) Güncel Fiyat Listesi 2024

İOS Telefonda İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

İOS telefonda internet paylaşımı, bir önceki başlıkta bahsedilen durum çerçevesinde ele alınan bir diğer konu olarak ön plana çıkmaktadır. Android kullanımı her ne kadar yaygın olsa da İOS tercih eden büyük bir kesim de vardır. Bu nedenle İOS üzerinden internet paylaşımının nasıl yapılması gerektiği sıkça araştırılan bir konu haline gelmiştir.

İster İOS isterseniz de Android telefonların bağlanması için İOS üzerinden internet paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken bazı adımlar aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

  • Öncelikle tıpkı Android adımlarında olduğu gibi bunun için de ayarlar kısmının açılması gerekmektedir.
  • Burada yer alan hücresel kısmından kişisel erişim noktasına tıklayın.
  • Kişisel erişim noktası yanında yer alan diğerleri katılabilsin seçeneğini aktif hale getirin.
  • Yakınınızın paylaştığınız internete bağlanabilmesi için ağ adı ve şifresini de aynı sekme üzerinden öğrenebilirsiniz.

Sıralanan bu adımların tamamlanması ile birlikte İOS işletim sistemine sahip telefonlarda internet paylaşımını kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Android üzerinden veya İOS üzerinden açılan internete her iki cihazdan da erişim sağlamak mümkündür. Bunun için telefondan internet paylaşma konusunu detaylı bir şekilde incelemeniz yeterli olacaktır.

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Telefondan İnternet Paylaşımı Olmuyor, Ne Yapabilirim?

Yukarıda her iki işletim sistemine sahip telefonlar için internet paylaşımının nasıl yapılması gerektiği açık bir şekilde ifade edilmişti. Ancak bazı durumlarda bu işlem gerçekleşmemekte ve kişiler telefondan internet paylaşımı olmuyor sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumda ne yapılması gerektiği merak edilen bir konu olarak ön plana çıkmaktadır.

Öncelikle bu sorunun sistem kaynaklı olması halinde veya telefonda işlem yapma kısıtlaması olduğunda telefonun güncel sürümünde olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Telefonunuz güncel değilse en kısa zamanda güncellemeniz yaşadığınız bu sorunun da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Diğer bir çözüm ise telefonu yeniden başlatmak şeklindedir. Özellikle Android cihazlarda telefonun uzun süre açık olması, bazı sistemlerin yavaş çalışmasına veya çalışmamasına neden olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için yapmanız gereken tek şey telefonu yeniden başlatmak veya kapatıp birkaç dakika dinlendirmek olacaktır.

Telefondan internet paylaşımı olmuyor çözümleri denendiği takdirde kişi yine de bir çözüme ulaşamıyorsa telefonun teknik bir servis tarafından incelenmesi tavsiye edilmektedir. Alanında uzman olan kişiler, yaşanan sorun hakkında sizlere doğru bilgi verecek ve sorunun çözülmesini sağlayacaktır.

Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
Telefondan İnternet Paylaşımı Nasıl Yapılır?
thumbnail
Önerilen Yazı
Teardown Sistem Gereksinimleri Nelerdir? Kaç GB 2024

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir