1. Anasayfa
 2. Sağlık

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri – Hangileri Kullanılır? 2024

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri – Hangileri Kullanılır? 2024
Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri
0

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri – Hangileri Kullanılır? Bebeklere önerilen uyku şurupları doktor tedavisinin ardından belirlenmelidir. Bebekler için ilaç kullanılmak istendiğinde mutlaka profesyonel görüş alınmalı ve tedavi olunmalıdır.

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri

Bebeğin sağlığı ile yetişkinlerin sağlığı birbirine karıştırılmamalıdır. Örneğin yetişkinlerin kullandığı ilaçlar bebekler için uygun değildir. Burada önemli olan etken madde kullanım sıklığı kullanım detayları ve doz gibi unsurlar, yetişkinlerde ve bebeklerde farklılık gösterir.

Dolayısı ile yetişkinler kendi uyku gruplarını ya da uyku ilaçlarını bebekler üzerinde kullanmamalıdır. Özetle bebekler için uyku şurubu kullanılması gerekiyor ise buna doktor karar vermeli ve doktor tarafından reçete edilen ya da önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. Bebeklerde uyku sorununun nedenlerine göre ilaç önerileri değişebilir.

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri
Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri

Bebeklerde Hangi Şurup Uyku Yapar?

Bebekler için kullanılan uyku şurupları uzmanlar tarafından önerilmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde uyku problemleri çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bebekler büyümeye devam ettiğinde uyku problemlerinin geçmesi gerekir. Ancak uyku problemleri geçmiyor ise mutlaka bebeğin doktora götürülmesi ve sebeplerin araştırılması önem taşır.

Eğer bebek uyku problemi var ise bazı dönemlerde doktorlar tarafından önerilen ilaçlar vardır. Bu ilaçlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Atarax
 • Unadix
 • Spirax
 • Melila

Bu ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalı ve bebek için uygun olup olmadığına birlikte karar verilmelidir. Ebeveynler ya da bebeklere bakan kişiler kendi bilgilerine dayanarak bebeklere ilaç vermemelidir.

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri
Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri

Bebekleri İyi Uyutan Uyku Şurubu Var Mı?

Bebekleri uyutan şuruplar piyasada bulunmaktadır. Uykuda zorluk çeken ya da uyku problemi yaşayan bebekler olabilir. Bu durumlar ile karşılaşıldığı zaman bebeğe oral yoldan verilebilecek bazı damlalar ve şuruplar vardır. Bu şuruplar ve damlalar uygun dozda kullanıldığı zaman bebeğin karşılaşacağı etki olumludur. Belki dinlenmeye ve ilaçtan yüksek verim almaya başlayabilir.

Ancak bu ilaçların düzenli şekilde kullanılmaması ve bebeğin bağımlı olacağı şekilde verilmemesi gerekir. Bebekleri iyi uyutan, uyku şurupları olmasına karşın bu şurupları doktorlar tavsiye etmeli ve belirli şekilde kullanıldıktan sonra çocuğa tekrar verilmemelidir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Esmaül Hüsna

Bebekler için Uyku Şurubu Kullanmak Mantıklı Mı?

Bebekler için uyku şurubu kullanmak bazı zamanlarda mantıklı olabilmektedir. Bebekler özellikle yeni doğdukları zamanlarda uyku problemleriyle karşılaşabilirler. Uykularının yeni doğdukları için düzenlenmesi ve bu süreçte ebeveynlerin aktif rol alması gerekir. Bebeğin zaman kavramı daha oluşmadığı için mutlaka bebeğin doğru şekilde yönetilmesi önem taşır.

Ancak bebekler için uyku düzeni oluşturulmasına ve bebeklerin yaşı ilerlemeye başlamasına karşın yine de uyku problemleri var ise doktor kontrolünde uyku şurubu kullanılabilir. Ortaya çıkan durumlar neticesinde şurup ya da ilaç kullanmak yanlış değildir. Fakat kullanılan ilacın dozundan nasıl kullanılması gerektiğine kadar her bir noktaya profesyonel şekilde karar verilmesi gerekir. Bu sebepten dolayı bebeklere uyku şurubu verilirken, mutlaka doktor kontrolünde hareket edilmesi tavsiye edilir. Bebeklerde uyku sorunu sık yaşanabilen bir durumdur.

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri
Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri

Bebekler Neden Gece Uyuyamaz?

Bebeklerin gece uyumaması normal mi sorusuna verilen yanıt evettir. Bebekler gelişimlerinde yaşanan değişimler sebebiyle geceleri uyuyamayabilir. Gelişim sebeplerinden bağımsız olarak eğer bir rahatsızlık var ise mutlaka tedavi edilmesi önem taşır. Bazı sorunlardan ve gelişim dönemlerinden dolayı bebeklerin gece uyuyamama asıyla karşılaşmak normal kabul edilmektedir. Ancak uyku düzenleri oluşmasına karşın uyku zorluğu çekiyorlar ise mutlaka görüş alınmalıdır.

Bebeklerin Uyumama Nedenleri Neler?

Bebeklerin uyumama nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gaz sancısı olan bebekler uyumakta güçlük çekebilir.
 • Aç olan bebekler uyumakta güçlük çekebilir.
 • Kendisini güvende hissetmeyen bebekler uyumama eğilimi gösterebilir.
 • Rahatsız hisseden ya da ağrısı olan bebekler uyumayabilir.
 • Uyku sorunu bulunan bebeklerde uyku güçlüğü görülebilir.
 • Uyku düzeni oluşmamış olması, bebeklerin uyumamasına zemin hazırlayabilir.
 • Gelişimsel nedenlerden dolayı bebeklerde uyku sorunu ortaya çıkabilir.

Bebekler için Uyku Şurubu Kullanmak Riskli Mi?

Bebekler için uyku şurubunun riskleri olabilmektedir. Riskler olduğu için de her bebeğin her uyumama problemi karşısında ilaç kullanılmaması önerilir. Bebekler için uyku şurubu eğer elzem bir çözüm önerisine dönüşmüş ise profesyonel tedavi altında uyku şurubu kullanılması önerilir. Uyku şurupları bebekler üzerinde o anlık iyileştirme yapsa dahi uzun vadede farklı riskler ortaya çıkabilir.

Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri
Bebekler için Uyku Şurubu İsimleri Önerileri

Bebekler İçin Uyku Şurubunun Zararları Neler?

Uyku şurubunun bebekler üzerindeki yan etkileri şunlardır:

 • Gelişimin sekteye uğraması.
 • Gaz problemleri.
 • İlaca yatkınlık hissetme.
 • Alerji sorunları.
 • Solunum sorunları.

Bebeklerde uyku sorunu için kullanılan bazı şurupların yan etkileridir.

İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir