1. Anasayfa
  2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Esmaül Hüsna

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Esmaül Hüsna
Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
0

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua Nedir? Serseri çocuklar için dua okuyan birçok anne ve baba vardır. Özellikle ergenlik dönemlerinde çocuklar sinirlilik eğilimi gösterebilir, daha fazla öfkeli olurlar ve karşılarındaki insanı bilinçli olmadan kırabilirler. Sadece ebeveynler için değil, çocukların çevresindeki bütün yetişkinler ve diğer çocuklar için de zorlayıcı olan bu süreç mutlaka doğru şekilde yönetilmelidir.

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Esmaül Hüsna

Söz dinlemeyen evlat ile karşılaşıldığında neden söz dinlemediği ya da neden böyle davrandığının öğrenilmesi önem taşır. Anne ve babalar evlatları ile doğru iletişim kurdukları takdirde asi evlat için dua okuyarak, bilinçli gelişim süreçlerini takip ederek çocuğun iyileşmesini sağlayabilir.

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua

Öfke Problemi Olan Çocuk için Dua Okunur Mu?

Öfke problemi olan çocuklara dualar ile yardımcı olunabilir ancak mutlaka tıbbi destek de alınmalıdır. Özellikle ergenlik döneminde çocukların farklı reaksiyonlar göstermeleri ve duygularını aşırı şekilde yansıtmaları ile karşılaşılabilir. Ancak bazı zamanlarda bütün öfke problemi genellikle çocuğun yetiştiği ortama ya da var ise farklı sağlık problemlerine de dayandırılabilir.

Bu yüzden öfke problemi olan çocukların ruh halinin düzelmesi için Allah’a yakarışta bulunurken bir yandan da çocuğun sağlık durumunun öğrenilmesi gerekir. Bunun için hem psikiyatri görüşmeleri düzenlenmeli hem de var ise sinir sistemi rahatsızlıklarına bakılmalıdır. Tüm süreçte ebeveynler dua okumaya devam edebilir.

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
thumbnail
Önerilen Yazı
Abdest Nasıl Alınır? Farzları Nelerdir? (Gusül Abdesti Alma)

Huysuz Çocuk için Okunan Dualar Var Mı?

Huysuz çocuk için dua okumak mümkündür. Çocuklarının huysuzluğu ile karşılaşan ebeveynler dua okuyabilir. Genellikle önerilen dua rad suresidir. Rad suresi ile çocuğun psikolojik olarak kendisini daha iyi hissetmesi, huysuzluğunun dinmesi ve anne – babaya karşı daha sağlıklı davranması istenir. Rad Suresinin 38 ve 43 arası genellikle önerilen dualar asi evlat için dualar arasındadır.

“ve zürriyyeh ve ma kane li rasulin ey ye’tiye bi ayetin illa bi iznillah li külli ecelin kitab

Yemhullahü ma yeşaü ve yüsbit ve ındehu ümmül kitab

Ve im ma nüriyenneke ba’dallezı neıdühüm ev neteveffeyenneke fe innema aleykel belağu ve aleynel hısab

E ve lem yerav enna ne’til erda nenkusuha min atrafiha vallahü yahkümü la müakkıbe li hukmih ve hüve serıul hısab

Ve kad mekerallezıne min kablihim fe lillahil mekru cemıa ya’lemü ma teksibü küllü nefs ve seya’lemül küffaru li men ukbed dar

Ve yekulüllezıne keferu leste mürsela kul kefa billahi şehıdem beynı ve beyneküm ve men ındehu ılmül kitab”

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
thumbnail
Önerilen Yazı
Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Esmahül Hüsna

Söz Dinlemeyen Çocuğa Dua Okunur Mu?

Söz dinlemeyen çocuk için dua önerileri bulunur. Söz dinlemeyen çocuklar ile karşılaşıldığında çocuğun psikolojik yapısı incelenmelidir. Her ne kadar dualar ile çocuk koruma altına alınsa da ve daha iyi hissetmesine odaklansa da yine de çocuğun neden kötü hissettiği ya da neden söz dinlemediği gibi durumlar göz ardı edilmemelidir. Dua okumak çocuklar ile olan iletişimde tek başına yeterli değildir. Hem Allah’ın hem de İslam alimlerinin boyu üzeri dualar birer araçtır.

Dolayısı ile kişiler niyetlerini ve isteklerini bu araç ile Allah’a ulaştıran bilirler. Ancak sadece dua etmek ve var olan sorunlar için herhangi bir şey yapmamak doğru değildir. Bu yüzden söz dinlemeyen çocuk için günde 3 kere “Ya Mukit”in isminin okunması ve bir yandan da çocuğun sorunlarının dinlenmesi ve çözüm önerileri geliştirilmesi önerilir.

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua
Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua

Asi Çocuklar için Esmaül Hüsna Okunur Mu?

Asi çocuklar için Esmaül Hüsna okumak sık sık önerilir. Söz dinlemeyen, asi olan ve öfke sorunları bulunan çocuklar için Esmaül Hüsna gün aşırı okunmalıdır. Çocuğun sakin olması için hem sorunlarını dinlemek hem de bir yandan her gün Esmaül Hüsna okumak çocuğun gelişim sürecini olumlu etkiler. Asi evlat için dua arayan ebeveynler Esmaül Hüsna’yı ve Allah’ın isimleri her gün okuyabilir.

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir