1. Anasayfa
 2. Bilgi
Trendlerdeki Yazı

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua – Etkili Esmahül Hüsna
Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua
0

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua Nedir? Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Davranış bozukluğu çocuklarda sıkça rastlanan bir sorundur ve ebeveynleri endişelendirebilmektedir. Ancak bu zorlu durumla başa çıkmak için dua etmek, çocuğun içsel huzurunu yeniden bulmasına yardımcı olmaktadır.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Davranış bozukluğu olan çocuğunun bu sorunlardan kurtulabilmesi adına Allah’tan yardım istemek ve dua etmek isteyen kişiler, özellikle İslam alimleri tarafından öğütlenen hem küçük hem de yetişkin çocuklar için okunabilecek bazı dua ve sureleri okuyabilmektedir.

Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da davranış bozukluğu gibi çeşitli sorunlara yönelik okunması tavsiye edilen çeşitli dualar bulunmaktadır. Davranış bozukluğu olan çocuğa okunacak dua özellikle şu süreler olmaktadır.

 • Ayet’el Kürsi
 • İhlas
 • Felak
 • Nas
 • Muavvizeteyn

Büyük faziletlere sahip bu sureler okunduğunda Allah’ın izniyle çocuklarda yaşanan davranış bozuklukları ortadan kalkarak çocuklar çok daha sakin, uysal ve akıllı biri olmaktadır.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua
Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

Hareketli ve Söz Dinlemeyen Çocuğa Okunacak Dua

Çocuk sahibi pek çok ebeveyn özellikle çocuklarının çok hareketli ve söz dinlememesinden şikayetçi olurken, çocuklarının daha sakin ve daha çok söz dinleyen bir çocuk olabilmesi için Allah’a dua etmek istemektedir.

Hareketli ve söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua da bu nedenle pek çok ebeveyn tarafından araştırılmaktadır. Özellikle hiperaktif çocuğa okunacak dua arasında İslam alimleri tarafından da tavsiye edilen “Ya Halim” ismi bulunmaktadır.

Allah’ın mucizevi isimlerinden biri olan “Ya Halim”, çocuğun daha sakin ve oturaklı olmasını sağlamaktadır. Söz dinlemeyen çocuğa okunacak dua için de “Ya Halim” ismi tavsiye edilmektedir. Bu Esmaül Hüsna çocuğun içsel huzurunu bulmasına ve davranışlarını olumlu bir şekilde yönlendirmesine yardımcı olmaktadır.

Asi Sinirli Çocuğa Okunacak Dua

Çocukların ruhsal ve duygusal sağlıkları, onların gelişimi için önemli bir faktördür. Sinirli bir çocuğa destek olmak için dua etmek birçok kişi için önemlidir. Ancak bu durumda edilecek duaların çocuğun huzurunu ve içsel dengeyi bulmasına yardımcı olacak faziletlere sahip olması gerekmektedir.

Asi sinirli çocuğa okunacak dua öncesinde ebeveynlerin ilk olarak temiz bir kalple ve içten bir niyetle abdest alması ve tövbe etmesi gerekmektedir. Ardından anne babaya asi olan çocuğa okunacak dua için kişiler şu dua ve Allah’ın isimlerini okuyabilmektedir.

 • Bir suya 7 defa “Ya Mukit” ismini okuyun ve ardından suyu çocuğunuza içirin.
 • Şehadet parmağınızı çocuğun elinin üzerine koyarak “Ya Şehid” ismini okuyun.

Asi sinirli çocuğa okunacak Esmaül Hüsna olarak bunları okuyan kişilerin çocukları kısa bir sürede Allah’ın izniyle artık asilikten ve sinirli bir yapıdan kurtularak hem anne ve babası hem de çevresine karşı çok daha sevecen ve iyi bir çocuk olabilmektedir.

Ayrıca çocuğunun sakinleşmesi için dua etmek isteyen kişiler bildiği ayet ve süreleri öncesinde abdest alıp namazını kılarak içtenlikle okuyarak da Allah’tan yardım dileyebilmektedir. Allah’a sığınan ve çocuğu için temiz bir iman ve kalple yardım isteyen kişilerin duaları tez vakitte Allah’ın izniyle kabul olmaktadır.

Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua
Davranış Bozukluğu Olan Çocuğa Okunacak Dua

İlginizi Çekebilir:Abdest Nasıl Alınır? Farzları Nelerdir?

Okulu Sevmeyen Çocuğa Okunacak Dua

Ebeveynler, çocuklarının okulu sevmemesini ve gitmek istememesini gözlemlediğinde onlar için duygusal olarak zorlayıcı olabilmektedir. Okulu sevmemek çocuklarda öğrenme güçlüğü, motivasyon eksikliği veya sadece okul ortamından zevk alamama gibi çeşitli nedenlere dayanabilmektedir.

Çocuğunuzun okulu sevmediği durumuyla başa çıkmanın etkili yollarından biri de hiç şüphesiz onlar için dua etmek ve Allah’tan yardım istemektir.

Ancak çocuğunuza dua etmeden önce neden okulu sevmediğini anlamanız da oldukça önemlidir. Çocuğunuzla samimi bir konuşma yapmak ve sorunun kökenine inmeye çalışmak gerekmektedir. Öğrenme güçlüğü, motivasyon eksikliği, arkadaş veya hoca zorbalığı gibi nedenler var mı öğrenin.

Çocuğunuzun yaşadığı zorlukların kökenini anladığınızda dualarınızı bu belirli sorunları ele alacak şekilde uyarlayabilirsiniz. Allah’a çocuğunuzun karşılaştığı zorlukları hafifletmesi ve okul ortamında daha olumlu bir deneyim yaşaması için dua edebilirsiniz.

Dualarınıza ek olarak çocuğunuza destek olmak ve motivasyonunu artırmak için pratik adımlar da atabilirsiniz. Ancak özellikle okulu sevmeyen çocuğa okunacak dua pek çok alim tarafından tavsiye edilen Felak suresidir ve bu sürenin okunuşu ise şöyledir.

 • Kul e’ûzü birabbil felak
 • Min şerri mâ halak
 • Ve min şerri ğasikın izâ vekab
 • Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
 • Ve min şerri hâsidin izâ hased

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir